Mazda / Mazdaspeed 3 MPS instalacja grzałki silnika DEFA

DEFA jest liderem rozwiązań wstępnego podgrzewania silnika oraz wnętrza samochodu energią elektryczną.

Poniższy tekst, będzie krótkim wyjaśnieniem czym jest system DEFA oraz w dalszej części pokażę fotorelację z montażu grzałki w samochodzie Mazda 3 MPS z 2012r.

W dużym uproszczeniu, system składa się z modułów, które można łączyć elastycznie dobierając do własnych potrzeb, poniższa ilustracja przedstawia elementy systemu

Defa cieszy się dużą popularnością wszędzie tam gdzie zimy są bardzo mroźne i zwyczajnie bez podgrzania występują problemy z uruchomieniem silnika po nocy oraz w kręgu osób które chcą zmniejszyć zużycie silnika podczas „zimnego” uruchomienia.

Zasada działania DEFY jest banalnie prosta, element grzejny montujemy w bloku silnika lub „wpinamy” w tzw. mały układ chłodzenia silnika. Każdy samochód różni się nieco budową a więc producent oferuje wiele zestawów „plug and play” do różnych marek i modeli. Na stronie interetowej jest konfigurator doboru: defa.com

Przykładowy zestaw, w tym przypadku do Mazda 3 MPS składa się z grzałki (montowanej w mały układ chłodzenia, pod silnikiem przy chłodnicy oleju), okablowania, uchwytów mocujących oraz świetnie przygotowanych instrukcji obsługi.

Wykonanie wszystkich elementów jest naprawdę na wysokim poziomie, przewody są hermetyczne, grzałka wykonana precyzyjnie, w zestawie komplet montażowy do gniazda które należy wyprowadzić „na zewnątrz”, najczęściej z przedniego zderzaka lub atrapy chłodnicy. Zestaw montażowy pozwala na wykonanie różnych wariantów mocowania.

Zestaw można rozbudować o inteligentną elektroniczną ładowarkę akumulatora (montowana na stałe w komorze silnika), ogrzewanie wnętrza pojazdu (elektryczne Webasto) oraz system sterowania Bluetoth lub satelitarny.

W pierwszej kolejności demontujemy plastikową osłonę silnika pod samochodem i przygotowujemy mocowanie grzałki zgodnie z instrukcją. Mocowanie będzie przykręcone jedną śrubą którą należy wykręcić z mocowania filtra oleju. Wszystkie czynności są bardzo jasno pisane i pokazane w instrukcji obsługi.

Fragment instrukcji obsługi

Postanowiłem dodatkowo (mimo, że obejma jest ocynkowana), polakierować obejmę podkładem antykorozyjnym i czarnym lakierem.

Miejsce montażu grzałki na przewodzie wodnym

Wąż jest w otulinie którą należy delikatnie rozciąć (uważając żeby nie naciąć samego węża), następnie po zewnętrznej części „kolanka” robimy poprzeczne nacięcie oraz spuszczamy płyn chłodzący do pojemnika. Jeżeli dawno nie wymieniałeś płynu, to jest to dobry moment na jego wymianę. Mazda stosuje płyn FL22, który nie zaleca się mieszać z innymi.

Spuszczanie płynu z układu chłodzenia

Kolejnym krokiem jest przecięcie dolnej części węża zaraz przed „kolankiem” montaż grzałki do obudowy silnika oraz dopasowanie długości górnej części węża (odcięcie w odpowiedniej odległości) aby zamontowana grzałka zastąpiła fizycznie kolanko węża.

Zamontowana grzałka

Ostatnim etapem jest montaż gniazda zewnętrznego oraz poprowadzenie wiązki przewodów do grzałki oraz jej montaż do konstrukcji samochodu.

Jedynym sensownym miejscem na wyprowadzenie gniazda jakie znalazłem jest przez zderzak, oraz osłonę lewego halogena. Mam na myśli Mazdę 3 BL z 2012r w przypadku BK lub 6-ki może udało by się znaleźć inne jeszcze lepsze miejsce. W pierwszej kolejności gniazdo planowałem umieścić niewidoczne jednak po zastanowieniu i przeanalizowaniu za/przeciw. Zdecydowałem się na montaż w widocznym łatwo dostępnym miejscu ponieważ:

  • po pierwsze pozwala na bardzo solidne zamocowanie gniazda
  • łatwe prowadzenie wiązki
  • prosty, komfortowy dostęp do gniazda
  • widoczność podłączonego przewodu poprzez wsiadającego kierowcę
  • w przypadku demontażu grzałki wygląd samochodu można przywrócić do oryginału poprzez wymianę osłony światła halogenowego
Przymiarka kabla zasilającego

Aby wywiercić precyzyjnie otwór odpowiedniej średnicy, potrzebne jest wiertło stożkowe (stopniowe lub żargonowo choinkowe):

Wywiercony otwór gniazda w osłonie halohenu
Sprawdzenie montażu gniazda
Od wewnętrznej strony zderzaka

Z wiązki odchodzi pojedynczy przewód zakończony oczkiem, jest to przewód zabezpieczający (uziemienie samochodu) należy go przykręcić solidnie (w sensie mechanicznym oraz przewodności elektrycznej) najlepiej do podłużnicy samochodu. Śrubę oraz styk pokryłem smarem miedzianym.

Prowadzenie przewodu do grzałki
Podłączenie

UWAGA!

Przed pierwszym podłączeniem grzałki do zasilania, należy odpowietrzyć układ chłodzenia (patrz instrukcja serwisowa) oraz uzupełniać płyn w zbiorniczku wyrównawczym do czasu ustabilizowania się poziomu. Dopiero po kilku spokojnych rundkach kiedy mamy pewność, że uzupełniliśmy płyn w ilości mniej więcej ilości spuszczonego a stan nie ulega zmianie dopiero wtedy wykonujemy pierwszy test grzania który należy kontrolować.

Uruchomienie grzałki bez cieczy spowoduje jej przepalenie a w najgorszym przypadku może doprowadzić do pożaru lub uszkodzenia węża cieczy chłodzącej.

Przewód zasilający podłączony do gniazda
Test grzałki, temperatura początkowa 17C
Temperatura płynu chłodzącego po 30min grzania 29C

Już po kilku minutach blok silnika w dotyku staje się wyraźnie ciepły, po 30-40 minutach węże są gorące a blok jest ciepły. Dalsze testy oraz ich wyniki będę publikował jak tylko pojawią się ujemne temperatury :-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

one × two =