DDNS można skonfigurować w każdej domenie!

Na wstępie wypadało by wyjaśnić co znaczy domena pierwszego, drugiego, trzeciego rzędu.

A więc struktura domen wygląda przykładowo tak: trzeciego.drugiego.pierwszego rzędu czyli np. adres tego serwisu ataman.info jako domenę pierwszego rzędu ma info natomiast drugiego rzędu jest ataman.

Każdy kto chce sobie w zaciszu domowym odpalić serwerek pod stronę internetową czy własną domową „chmurę” musi przede wszystkim mieć dostęp do:

  • łącza internetowego z dostępem zewnętrznym
  • zewnętrznego numeru IP urządzenia domowego (routera) które będzie przekierowało odpowiednie porty (20, 21, 80, 443 itp) na numer IP wewnętrzny (serwera)
  • domeny internetowej która będzie miała ustawiony rekord A na nasz zewnętrzny numer IP

Usługa dostępu z „zewnątrz” jest możliwa u większości operatorów dostępnych na Polskim rynku, nawet sieci komórkowe oferują taką usługę jednak najczęściej dostęp do internetu jest ze zmiennym (dynamicznym) IP czyli adresem internetowym który zmienia się za każdym razem po resecie urządzenia domowego (routera).

I tutaj pojawiają się „schody” ponieważ kupując domenę (dla przykładu niech będzie to domena tego serwisu) ataman.info w panelu administracyjnym naszego operatora należy odpowiednio skonfigurować DNS (serwer domeny) wpisując nasz stały, niezmienny adres IP.

Jest wiele serwisów które oferują obsługę DNS domen z dynamicznie przydzielanym numerem IP. Usługa taka najczęściej jest nazywana DDNS a najstarsze z serwisów DDNS pamiętają jeszcze zamierzchłe czasy pierwszej neostrady 😉 to No-Ip i DynDns (obecnie Dyn.com), współcześnie odpowiednich operatorów DDNS jest znacznie więcej.

Po stronie naszej sieci należy wtedy zainstalować klienta (program) który sprawdza nasze IP z określonym interwałem i przesyła aktualne IP do serwisu w którym domena jest utrzymana np. noip.com, większość routerów obecnie oferowanych ma zaimplementowane odpowiednie skrypty z obsługą najpopularniejszych serwisów DDNS

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że domena pierwszego i drugiego rzędu jest zawsze do wyboru z puli (w większości) nic nie znaczących domen (np. hopto.org, ddns.net, dyn.com itp), my mamy wpływ jedynie na to co będzie napisane w domenie trzeciego rzędu czyli przykładowo mógłbym zarejestrować domenę ataman.hopto.org (bezpłatnie) w serwisie noip.com.

Taki adres jest po pierwsze mało atrakcyjny i dodatkowo kłopotliwy w podyktowaniu np. podczas rozmowy telefonicznej.

Okazuje się, że jest „obejście” problemu dzięki serwisowi FreeDns.afraid.org.

Poniżej opiszę co dokładnie należy zrobić aby poprawnie skonfigurować każdą domenę do obsługi z dynamicznym numerem IP.

  1. rejestrujemy dowolną domenę u dowolnego operatora np. domena.net
  2. rejestrujemy konto w freedns.afraid.org

Na początek zakładamy konto bezpłatne, jak wszystko zadziała można pomyśleć o wykupieniu planu   premium który ma dodatkowe opcje, pośród których najważniejsze są: możliwość ustawienia krótszego czasu TTL (time to live) oraz Wildcart.

Po zalogowani na nasze konto przechodzimy do zakładki „Domains” gdzie wybieramy „Add A Domain into FreeDNS”:

dalej oczywiście dodajemy naszą zarejestrowaną domenę wybieramy dostępność domeny jako publiczną oraz kopiujemy do notatnika podane poniżej adresy serwerów DNS:

Po zatwierdzeniu wpisów przyciskiem „Submit” otrzymamy informację, że domena jest „broken” do momentu wydelegowania jej u naszego operatora a nasza dodana domena pojawi się na liście domen:

  • NS1.AFRAID.ORG
  • NS2.AFRAID.ORG
  • NS3.AFRAID.ORG
  • NS4.AFRAID.ORG

Teraz jedyne co pozostało do zrobienia to wydelegowanie wcześniej zarejestrowanej domeny na powyższe nowe DNS’y które będą obsługiwały dynamicznie zmieniające się IP oraz instalacja modułu klienta w naszej sieci który będzie monitorował nasze IP.

Wydelegowanie domeny na serwery DNS oznacz po prostu zmianę adresów DNS w panelu zarządzania domeną. W zależności od operatora taka opcja jest umieszczona w różnych miejscach panelu jednak napewno trzeba szukać zakładki związanej z DNS, domyślnie będą tam wpisane DNS’y naszego operatora należy je zamienić na powyższe i zapisać.

Po tej czynności możemy spokojnie pójść na kawę lub spacer ponieważ zmiana DNS zazwyczaj następuje po pewnym czasie który oscyluje w okolicy godziny (TTL ustawiony na 3600 sekund).

Następnie ponownie logujemy się do Panelu FreeDNS wchodzimy znowu w zakładkę „Domains” i wybieramy polecenie „Check for Broken domains”, po chwili system powinien zwrócić informację jak poniżej. W tym przypadku poprawnie wydelegowaną domeną jest ataman.info natomiast moja przykładowa domena.net ma nieprawidłowo wpisane nowe DNS’y o czym system informuje:

Ostatnim krokiem jest instalacja klienta lub skryptu który będzie sprawdzał i odpowiednio uaktualniał nasze IP. Niektóre routery np Synology maja zaimplementowaną obsługę FreeDNS, wystarczy wpisać login (nie mail) i hasło ustawione podczas rejestracji.

Od tego momentu nasza dowolna domena będzie miała dynamicznie przydzielane IP 🙂

Ponieważ FreeDNS „żyje” wyłącznie a kont premium zachęcam do zakupu podstawowego pakietu premium który można nabyć już za 30 USD / rok.

Co prawda w cenniku najtańszy plan widnieje za 60 USD jednak (w płatnościach PayPal) jest ukryty na samym dole pakiet o połowę tańszy już za 30 USD / rok, co uważam jest kwotą bardzo akceptowalną za tą usługę. Dodatkowo w pakiecie premium możemy zmienić parametr TTL nawet na 30s dzięki czemu uzyskujemy znacznie lepszą dostępność naszego serwisu oraz możemy skonfigurować Wildcart.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

18 − fourteen =