Elinchrom Skyport historia, problemy i przyszłość

Skyport to nazwa handlowa grupy produktów marki Elinchrom.

Grupa obejmuje systemu zdalnego wyzwalania błysku a później również sterowania ustawieniami urządzeń (lamp, generatorów).

W zasadzie ten wpis powinienem zacząć od zdania Nie ma idealnego systemu wyzwalania radiowego

Tak właśnie jest ponieważ każde wyzwalanie bezprzewodowe oparte jest na emisji i odbiorze fal radiowych (pomijam nieużywane już w zasadzie wyzwalanie emiterem podczerwieni), taki tor radiowy jest niestety bardzo podatny na zakłócenia sygnałami… zakłócającym 🙂 a w dzisiejszym świecie jest tego sporo, oj sporo.

Przykładowo:

  • sieć energetyczna
  • wyładowania atmosferyczne
  • sieci WiFi
  • Bluetooth
  • stacje bazowe GSM
  • stacje radiowe i telewizyjne
  • oraz wiele innych

Specyfika transmisji to jedna kwestia, druga natomiast dotyczy wykonania produktu więc jest zależna od producenta. Przy czym wykonanie produktu rozumiem poprzez projektowanie a więc na etapie określania podstawowych założeń systemu takich jak: zakres wykorzystywanych częstotliwości, moc nadajnika, czułość odbiornika. Nie bez znaczenia jest również dobór protokołów komunikacyjnych oraz „jakość” napisanego oprogramowania.

W dawnych czasach, które mało kto pamięta wyzwalanie błysku w studio fotograficznym było możliwe tylko za pomocą przewodu synchronizacyjnego który był podłączony do głównej lampy błyskowej a jeżeli lamp było więcej to pozostałe były wyzwalane poprzez aktywacje fotoceli.

elinchrom-pc-to-amphenol

Kabel synchronizacyjny PC-Amphenol

Rozwiązanie to było bardzo niepraktyczne. Ograniczało swobodę fotografowania, aparaty często lądowały na ziemi (w skutek przypadkowego pociągnięcia za przewód synchronizacyjny), w późniejszym okresie w czasach pierwszych przystawek cyfrowych (skanujących) podłączenie przewodu synchro powodowało powstanie pętli obwodu elektrycznego pomiędzy przystawką, lampą, ziemią i fotografującym.

Pętla prądu powstająca przy połączeniu urządzeń w studio fotograficznym

Takie połączenie nie kończyło się spektakularnym porażeniem fotografującego (chociaż czasami tak było) ale powodowało błędne funkcjonowanie przystawki cyfrowej a bardzo często jej uszkodzenie.

Potem nastała „era” transmiteròw podczerwieni. Nie będę się nimi zajmował, osoby zainteresowane odsyłam do googlowania. Napiszę jedynie telegraficznie: transmitery podczerwieni (IR) są niepewne w użyciu nawet w studio fotograficznym a w plenerze ich użycie było praktycznie niemożliwe. Zadziwiające, że na tej „technologii” do dzisiaj bazują niektórzy producenci jak np. Canon. To zwyczajnie nie ma „prawa działać profesjonalnie” i potwierdzeniem są niepochlebne opinie setek użytkowników.

Speedlite_Tranmitter_ST-E2

Sterownik podczerwieni marki Canon

Wracając do czasów współczesnych skupię się na wyzwalaniu radiowym.

W tym momencie trzeba przyznać, że ekipa Elinchrom była pionierska. Pierwsze wyzwalacze radiowe Elinchrom pojawiły się w „erze transmiterów podczerwieni”. Były to dość duże urządzenia. Odbiornik z anteną wykonaną ze struny gitary basowej 🙂 był podłączany lamp i generatorów wyposażonych w specjalne gniazdo a odbiornik do aparatu poprzez kabel synchronizacyjny.

Pierwszy system (nazywał się Syncron) posiadał oczywiście tylko funkcję wyzwalania  działał zadziwiająco dobrze.

Elinchrom Syncron po lewej stronie odbiornik po prawej nadajnik

Elinchrom Syncron po lewej stronie odbiornik po prawej nadajnik

Odbiornik był zasilany bezpośrednio z urządzenia do którego był podłączony.

elinchrom-synchron3

Lampa Elinchrom Micro 750 z podłączonym odbiornikiem Syncron. Na zdjęciu jest widoczny również pierwszy bezprzewodowy sterownik bazujący na transmisji podczerwieni.

Nadajnik natomiast był zasilany z baterii 9V był wyposażony w gniazdo synchronizacji micro-jack 2,5mm mógł być mocowany bezpośrednio do korpusu aparatu (średni format) lub montowany w sankach lampy błyskowej.

Elinchrom_Syncron_system_2

Elinchrom Syncron transmitter

Elinchrom_catalog_1995_2 Elinchrom_catalog_1995

Prawdziwa rewolucja przyszła gdy w sprzedaży były już urządzeni RX co oznaczało, ze urządzenie jest wyposażone w gniazdo komunikacji i sterowania oznaczone symbolem [RT] na poniższym zdjęciu.

RX BackPanel

Pierwsze sterowniki były łączone z gniazdem RT przewodowo. Już taka funkcjonalność była dużym udogodnieniem przy obsłudze lamp umieszczonych wysoko na statywie czy pod stołem bezcieniowym.

Sterownik przewodowy kompatybilny z systemem (Digital) RX

W kolejnym kroku Elinchrom „dodał” do systemu RX transmisję radiową w miejsce przewodu łączącego sterownik z lampą. Protokół komunikacyjny wykorzystywany w sterowniku przewodowym nie uległ zmianie tak więc do gniazda komunikacji można było łączyć zarówno sterownik przewodowy jak i nowe urządzenia bezprzewodowe (poniżej).

19361 Skyport Set

Od lewej: odbiornik USB v1, nadajnik EL-Skyport, odbiorniki do lamp i generatorów RX

Późniejsze modele lamp (BXRi, BRX, D-lite RX) zostały pozbawione gniazda [RT] a odbiorniki umieszczono bezpośrednio na płytach sterowania wewnątrz urządzenia.

Bezprzewodowy radiowy system RX pierwszej generacji był rozwinięciem oferowanego już systemu sterowania pilotem podłączanym przewodowo do gniazda sterowania RX. Zamiast przewodowego pilota podłączało się mini odbiornik. System bezprzewodowy pierwszej generacji działał względnie stabilnie w niczym nie ustępując produktom konkurencji.

W pewnym momencie okazało się, że mimo „akceptowalnie” dobrej stabilności i użyteczności system ma pewne ograniczenia nazwijmy to rozwojowe.

Elinchrom rozpoczął prace nad systemem Skyport nowej generacji jednocześnie implementując go w nowych odbiornikach USB (jasno szara obudowa). Od tego momentu w systemie Skyport działały dwa równorzędne „systemy”.

19363 Skyport USB Speed MK-II

Odbiornik Elinchrom USB MK-II

Co w tym wszystkim jest najważniejsze z użytkowego punktu widzenia?

Jeżeli posiadasz starsze lampy typu RX (Style RX, BXRi, BRX, D-lite RX) i chcesz sterować lampami poprzez komputer, zdobądź pierwsza wersje odbiornika usb (czarna obudowa). Taki zestaw będzie się spisywał najbardziej stabilnie.

Jeżeli masz lampy nowe ELC lub generator ELB, kup nowy odbiornik usb (jasno szara obudowa).

A co w przypadku gdy masz w studio lampy stare i nowe? W tej sytuacji możesz użyć tylko nowego odbiornika usb jednak stabilność działania może być rożna. Najlepiej było by wymienić lampy stare na nowe.

Wielu użytkowników odnotowało również problemy z wyzwalaniem błysku z nadajnika Skyport speed.

Jest to spowodowane użyciem pasma 2,4ghz które jest używane również przez urządzenia wifi. Coraz większe zagęszczenie pasma, ilość urządzeń nadawczo odbiorczych w pobliżu tworzy tzw. maskowanie sygnału z nadajnika Skyport Speed który ma stosunkowo niewielką moc nadajnika. Może zdążyć się taka sytuacja, ze w pewnych miejscach wyzwalanie w ogóle nie jest możliwe. W tym przypadku proponuje zmianę kanału w nadajniku z 1 (domyślny) na kanał 8. Trzeba pamiętać również o zmianie kanału w odbiornikach w przeciwnym wypadku nic nie będzie działało.

Niezależnie od sytuacji i konfiguracji lamp, wszystkim polecam wymianę starego nadajnika speed na nowy nadajnik Skyport plus lub plus hs (z dedykacją do korpusu).

Nowe nadajniki są zasilane z paluszków AA, maja mocniejsze nadajniki a wiec sygnał latwiej „przebija się” w gąszczu fal wifi.

Przyszłość system Skyport to zapewne nowa aplikacja na komputery MAC oraz PC ponieważ obecny interfejs jest już nieco przestarzały. Prawdopodobnie nastąpi również moment, w którym starsze jednostki (lampy, generatory) nie będą dłużej wspierane. Jest to całkowicie naturalne i zrozumiałe ze względu na komplikacje jakie niesie ze sobą utrzymanie kompatybilności starszych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

four × one =