Ten wpis jest rozwinięciem poprzedniego „Synchronizacja Hi-Sync gradient”, temat mnie zainteresował i postanowiłem sprawdzić jak wygląda kwestia synchronizacji z czasami krótszymi od X-Sync w poszczególnych korpusach.
W pierwszej kolejności sprawdziłem korpusy marki Canon dzięki uprzejmości Canon Polska.
Użyte korpusy: 1DX, 5DMk3, 6D oraz 7DMk2
Do „błyskania” użyłem lamp i generatorów marki Elinchrom i znalazła się tutaj w zasadzie cała aktualnie oferowana linia produktów Elinchrom wyłączając rodzinę generatorów oraz głowic zasilanych z sieci 230V (Digital 1200RX, Digital 2400RX).
Sprzęt Elinchrom udostępniła firma MILSO za co również bardzo serdecznie dziękuję.
Metodologia (sposób) badania.
Zdjęcia zostały wykonane przy ogniskowej 50mm, zawsze przy użyciu jednego źródła oświetlenia (jednej lampy). Lampa była wyposażona w reflektor Elinchrom 18cm i została ustawiona z lewej strony aparatu oświetlając białe tło.
Pierwsza klatka w każdej z galerii prezentuje zdjęcie wykonane przy standardowej dla danego korpusu synchronizacji X-Sync. Parametry naświetlania (ISO i przysłona) zostały dobrane za pomocą światłomierza.
Kolejne ujęcia zostały wykonane bez zmiany parametrów naświetlania, dzięki temu prezentują wizualny spadek jasności przy wybranych czasach migawki oraz rozkład tzw. gradientu czyli nierównomierności naświetlenia klatki w trybie HS. W podpisie każdego zdjęcia podaję również optymalnie dobraną wartość ODS.
Gradient jest zjawiskiem naturalnym ponieważ należy pamiętać, że synchronizacja w trybie HS jest „wyjściem” poza standardowy tryb synchronizacji X-Sync przewidziany przez producentów aparatów.
Jak należy interpretować wyniki?
Po pierwsze nie należy się bardzo przejmować tym, że zdjęcia stają się coraz ciemniejsze. Wystarczy skorygować odpowiednio parametry naświetlania (ISO lub przysłonę) aby uzyskać poprawnie wykonana fotografię.
Najważniejszą sprawą jest „ostrość” gradientu. Im gradient jest łagodniejszy, płynnie przechodzący przez płaszczyznę kadru tym oczywiście lepiej.
Pamiętajmy, że pracując w plenerze błysk będzie naświetlał w zasadzie tylko pierwszy plan. Jeżeli nam zależy, to dalsze plany mogą być naświetlone światłem zastanym (przy poprawnie dobranych parametrach: czas migawki, przysłona, ISO).
Zapraszam do oglądania 🙂
Z menu nad galerią można wybrać odpowiednią lampę bądź interesującą nas głowicę.