Wingsland Scarlet Minivet – dron który deklasuje konkurencję?

Ktoś mógłby powiedzieć „przecież to kolejny dron zabawka na naszym ryku”, bo co może oferować quadcopter w cenie ok 2900zł?

wingslan_1

To mniej więcej pułap cenowy DJI Phantom 2 bez wyposażenia czy Wingsland oferuje coś więcej?

Według mnie tak ale zacznijmy od kilku danych aby zorientować się „z czym w ogóle mamy do czynienia”.

Rozdział 1 – bla, bla bla czyli muszę się wygadać

 • urządzenie standardowo jest wyposażone w niezłej jakości Gimbal (elektroniczny stabilizator położenia kamery)
 • kamerę Full HD (1920×1080@30kl/s.) z możliwością nagrywania na karcie SD (max. 64GB) oraz z funkcją sterowania góra-dół poprzez joystick umieszczony na pilocie
 • podgląd obrazu na wyświetlaczu montowanym do sterownika
 • wymienny akumulator z informacją o stanie naładowania
 • wbudowany precyzyjny GPS
 • wbudowany kompas

Scarlet Minivet (dalej będę go nazywał po prostu „Minivet”) jest dostarczony w estetycznym czarnym kartonie w którym znajdziemy:

 • urządzenie
 • dwa komplety śmigieł
 • wymienny akumulator
 • ładowarkę sieciową
 • ekran 2,5″ do podglądu obrazu „na  żywo” FPV
 • kabel USB

IMG_1250

Szczegółowe dane techniczne oraz informacje których nie podaję znajdziecie w MINIVET USER MANUAL. Skupmy natomiast na samym urządzeniu oraz na najważniejszym czyli jakie są wrażenia po pierwszym locie oraz na jakości materiału rejestrowanego przez kamerkę?

Dron jest wykonany z tworzywa bardzo dobrej jakości, mógłbym zaryzykować nawet stwierdzenie, że plastik w Minivet jest lepszy niż ten użyty w DJI Phantom 2. Śmigła są odporne na uszkodzenia, po kilkudziesięciu lotach przeżyły spotkanie (na pełnych obrotach!) z ziemią, gałęziami, betonowym chodnikiem a zapasowy komplet leży spokojnie w kartonie i czeka na naprawdę potężny „dzwon”.

5-4

Pod właściwym korpusem umieszczona jest aluminiowa, anodowana w kolorze korpusu rama do której poprzez gumowe amortyzatory zamocowany jest gimbal Deodar do którego z kolei jest przytwierdzona mini kamera która umożliwia filmowanie lub wykonywanie zdjęć. Zarówno gimbal jak i kamera posiadają oddzielne gniazda USB (micro). W przypadku kamery chodzi o możliwość odczytania zarejestrowanego materiału bez konieczności wyjmowania karty SD, gniazdo USB w gimbal’u służy najprawdopodobniej do uaktualnienia firmware.

5-3

Sterownik urządzania nie odbiega od aktualnych standardów jest zasilany z sześciu „paluszków” AA. Do sterownika dołączamy niewielki ekran na który drogą radiową jest przesyłany obraz z kamery. Ekran posiada własne zasilanie w postaci wbudowanego akumulatora który jest ładowany poprzez kabel USB. Tworzywo użyte na obudowę jest dość dobrej jakości chociaż nie określił bym go mianem „hi-end”. Na pewno jednak jest to tworzywo które wytrzyma upadek na twardą powierzchnię z wysokości na której najczęściej jest używane. Dźwignie sterowania przemieszczają się płynnie w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Jedyna uwaga to brak chociażby symbolicznych oznaczeń na sterowniku. Te trzeba wykonać we własnym zakresie aby się nie pogubić podczas lotu 🙂

5

Sterownik pracuje w paśmie 2,4GHz i posiada niewymienną regulowaną antenę. Zasięg jaki deklaruje producent to ok 800m oczywiście w terenie otwartym.

Z kolei transmisja podglądu z wbudowanej kamery do ekranu odbywa się w paśmie 5,8GHz i tutaj zasięg deklarowany wynosi 600m. Na ekranie oprócz podglądu obrazu mamy do dyspozycji stan naładowania baterii, informacje GPS oraz podstawowe ale bardzo przydatne dane nawigacyjne.

5-2

Sam Minivet jest zasilany z wymiennego akumulatora litowo-polimerowego który posiada podświetlaną diodami skalę naładowania

1-5

bardzo miłe rozwiązanie!

1-6

Ładowanie akumulatora całkowicie rozładowanego zajmuje ok 1,5 godziny. Ładowarka posiada proste i jednocześnie czytelne oznaczenie diodowe, niestety jest wykonana z tworzywa o bardzo słabej jakości i po nagrzaniu zwyczajnie śmierdzi „chińskim plastikiem”. Wszystkie podłączenia są za to bardzo porządnie wykonane, wtyczka ładowarki, gniazdo w akumulatorze, dobrej jakości przewody. Wszystko to sprawia naprawdę dobre wrażenie i jestem pewien, że przy odrobinie zwykłej dbałości posłuży długi czas.

A tak ładowałem akumulatory w bagażniku samochodowym

1

Rozdział 2 – jakość zdjęć i video

Za rejestrację obrazu odpowiada sensor 12 mega pixeli a obraz z wbudowanej kamerki jest czytelny i ładnie „wysycony”.

Oczywiście podczas kręcenia filmów maksymalna rozdzielczość sensora nie jest wykorzystywana i jest ograniczona do rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

O ile materiał wideo szczególnie w najwyższej rozdzielczości jest jak najbardziej do zaakceptowania to już fotografie znacznie odbiegają od obecnych standardów. Mówiąc wprost kamerka ma nie najlepsza optykę, wyraźnie widać utratę ostrości na brzegach kadru. Przy zdjęciach pod światło często wychodzi aberracja chromatyczna. Testowany egzemplarz miał dodatkowo „wadę” fabryczną, źle ustawiony punkt ostrości. Efektem były nieostre ujęcia dalszych planów.

Po stwierdzeniu wady kamerka poszła od razu „na warsztat” dzięki temu mogłem przekonać się naocznie co jest w środku. W tym momencie muszę po raz kolejny pochwalić Chińskiego producenta. Układ optyczny jest jest szklany osadzony w aluminiowym gwintowanym obiektywie dzięki czemu metoda prób i błędów mogłem ustawić ostrość we właściwym położeniu.

Sensor i odkręcona obudowa wraz z obiektywem (obiektyw jest gwintowany dzięki temu można ustawić ostrość do własnych potrzeb!)

IMG_1248

IMG_1247

IMG_1246

IMG_1245

Jeżeli ktoś chciałby trochę pomajsterkować to może zmienić optykę na lepszą uzyskując jeszcze lepsze rezultaty fotografowanego obrazu.

Poniżej przykładowy materiał filmowy z Minivet, na początku czwartej minuty widać gwałtowne szarpnięcie (w kadr mocno wchodzą śmigła), to moment w którym dron został przełączony w tryb powrotu do domu i automatycznego lądowania. Proces lądowania został skrócony aby ograniczyć ilość danych.

Na filmie dron ląduje samoczynnie!

Aby zobaczyć film w pełnej rozdzielczości obejrzyj film w Vimeo klikając logo serwisu. 

Wingslan to Chiński producent który w swojej ofercie ma zaledwie dwa produkty: ręczny mały gimbal do kemer Go Pro oraz Quadkopter Scarlet Minivet.

Scarlet Minivet to nazwa małego egzotycznego ptaka który zamieszkuje południową Azję.

99233386.tm0M2S4A.ScarletMinivet_J3R8003

fot. google

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

one × five =